Napsali o nás
Kde všude promluvili naši odborníci nebo byly zmíněné naše inovační aktivity.

Přečtěte si články, ve kterých naši odborníci rozebírají jednotlivá témata.
Na vesnicích se při zabijačce vše využilo nebo se nechalo zavařit, lidé si všeho vážili, říká Veronika Doubnerová k cirkulární ekonomice
„Vnímám ji jako odpovědný a rozumný přístup ke zdrojům. Jde nám o to, jak s věcmi nakládáme, jak je vyrábíme a co se s nimi děje po tom, co skončí jejich trvanlivost,“ vysvětluje cirkulární ekonomiku odbornice Veronika Doubnerová, která byla hostem magazínu Byznys na Rádiu ZET. „Na vesnicích se při zabijačce využilo úplně všechno. Co se nevyužilo v tu chvíli, nechalo se například zavařit. Lidé si všeho vážili a neplýtvali,“ dodává.
Zobrazit celý článek na Radio ZETPraha by měla více recyklovat a opravovat
O tom, že by Praha měla více cílit na projekty vycházející z cirkulární ekonomiky, se bavili účastníci konference Cirkulární města a byznys, která se konala předposlední listopadový týden v Centru architektury a městského plánování (CAMP).
Zobrazit celý článek na PrahaIn.czStavbaři produkují tři čtvrtiny veškerého odpadu v Praze. Městu chybí recyklační kapacity i u plastů a papíru
Praha by měla v rámci veřejných zakázek více poptávat taková řešení, která vycházejí z cirkulární ekonomiky. Tyto projekty by zároveň měla cíleně plánovat na několik let dopředu a podporovat vzájemná partnerství mezi byznysem a městem.
Zobrazit celý článek na Obnovitelne.czJak podporovat nadané žáky na školách, ukáže konference Talent na školách
Přes 40 tisíc nadaných a tisíc mimořádně nadaných žáků sedí v lavicích českých základních a středních škol. Podle letošní zprávy České školní inspekce jich ale může být až pětkrát více. Tři čtvrtiny škol sice ve svých učebních plánech kladou důraz na rozvoj nadání, ale ve skutečnosti je to jen formalita. Školní inspektoři zjistili, že naprostá většina škol v praxi nedělá nic a systematická podpora nadaných žáků v hodinách neexistuje.
Zobrazit celý článek na Novinky.czOdolnost a soběstačnost může (nejen) hlavnímu městu Praze pomoci zvládnout cirkulární ekonomika
Praha by měla v rámci veřejných zakázek více poptávat řešení, která vycházejí z cirkulární ekonomiky. Tyto projekty by měla plánovat na několik let dopředu a podporovat partnerství mezi byznysem a městem. Cirkulární postupy, jako opětovné používání a opravy výrobků a materiálů, prevence plýtvání jídlem a především snížení produkce odpadů, mohou pomoci řešit i současnou energetickou a ekonomickou krizi. To jsou hlavní doporučení zahraničních a českých odborníků, kteří vystoupili minulý týden na konferenci Cirkulární města a byznys v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP). Konferenci pořádal Pražský inovační institut ve spolupráci s hlavním městem.
Zobrazit celý článek na Moderniobec.czStartup Night představí nejlepší byznysové projekty
Vysokoškoláci dostanou možnost sdílet své nápady a získat nové zkušenosti. Další ročník Startup Night je tu. Největší studentská networkingová akce v Česku se uskuteční 26. října v coworkingovém centru HUBHUB. Pořádá ji pět největších pražských univerzit ve spolupráci s Podnikatelským a inovačním centrem hl. města Prahy (PIC), jež nominovaly inspirativní startupové studentské projekty. V rámci networkingu studenti získají cenné kontakty mezi odborníky a investory. Na přípravě Startup Night se kromě škol a pražských organizací podílejí také studenti ze spolku SpoluPRACUJEME.
Zobrazit celý článek na PřazskýMagazín.czLedovce za deset let zmizí. Ale lidé myslí, že se nic moc neděje, říká vědec
V jednatřiceti letech to kosmický inženýr Jan Lukačevič dotáhl daleko. Za výzkum vesmíru získal různá mezinárodní ocenění, mimo jiné má prestižní roli v poradním sboru NATO. Hodně cestuje, rád pobývá v extrémním prostředí a věří, že se jednou podívá i do kosmu. Přitom všechno mohlo být jinak, kdyby mu kdysi sportovní kariéru nepřerušila nemoc.
Zobrazit celý článek na iDNES.czTomáš Lapáček: Prahu se snažíme srovnávat s evropskými velkoměsty
„Praha se vždycky může srovnávat s inovačními centry v rámci České republiky, které už mají poměrně velký zvuk. Naše vzory jsou Brno a Ostrava. Snažíme se ale srovnávat s evropskými velkoměsty, které odpovídají i svým významem v rámci státu,” konstatuje ředitel Pražského inovačního institutu a inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček, který byl hostem byznysového magazínu Rádia ZET.
Zobrazit celý článek na Radio ZETPraha hledá mezi středoškoláky mladé podnikatelské hvězdy
Motivovat středoškoláky k podnikavosti a pomoci jejich studentským projektům dostat se do praxe si klade za cíl akce Junior Business Mixxer. Uskuteční se poprvé 19. října v Podnikatelském a inovačním centru hl. m. Prahy (PIC). Do Mixxeru bylo vybráno osm studentských projektů, které budou hodnotit osobnosti z byznysu, inovací a výzkumu. Středoškoláci si na akci vyzkouší své prezentační dovednosti a především získají důležitou zpětnou vazbu od odborné poroty včetně zajímavých kontaktů.
Zobrazit celý článek na CzechIndustry.cz
Talentovaní žáci bývají zlobiví. Chovají se tak z nudy, míní odborníci
Základní a střední školy neumějí rozpoznávat a dostatečně rozvíjet nadané žáky. Učitelé si je často pletou s těmi zlobivými. Přitom pokud se nadání nerozvíjí, způsobuje to spíše potíže. „Ztrácí se tak potenciál, který by mohl být přínosem pro celou společnost,“ míní inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček. Problematiku komentuje spolu s kolegyní v rozhovoru.
Zobrazit celý článek na iDNES.cz
Pražským výzkumným firmám chybí od města peníze na šikovné stážisty
Hlavní město chce zrychlit svůj inovační vývoj a podchytit firmy, které mají v tomto směru největší potenciál. Tak lze zkráceně popsat projekt z peněz EU nazvaný „Prague Smart Accelerator“. Podle nejnovějšího průzkumu Technologické agentury České republiky by právě zavedené podniky rovněž uvítaly lepší spolupráci s městem.
Zobrazit celý článek na impuls.czPraha rozdala první inovační vouchery za sedm milionů
Inovační vouchery v dotačním programu Asistenční vouchery hlavního města Prahy dostane prvních 16 projektů. Vouchery schválilo minulý týden Zastupitelstvo HMP. Jedná se například o sdílené datové úložiště, podporu podnikavosti, rozvoj startupového systému, řešení dlouhověkosti, vybudování centra pro vývoj a výrobu léčiv, umělou inteligenci v dopravě, robotizaci ve stavebnictví a mobilní 3D tiskovou sestavu. Na svou přípravu budou čerpat 7 milionů korun. Skutečná hodnota realizace těchto projektů činí 8,4 miliardy korun.
Zobrazit celý článek na komora.czNábor zaměstnanců brzdí víza. Startupy tepou spolupráci s veřejnou sférou
Pražský inovační institut provedl v posledních měsících mapování pražské startupové scény. Hlavní město díky němu zjistilo, že technologicky zaměřené firmy trápí nedostatek kvalifikovaných pracovníků a získávání nových zákazníků. Městu startupy lakonicky vzkazují, že by „mělo snížit byrokracii a nechat firmy dýchat“.
Zobrazit celý článek na iDNES.cz
Téměř polovinu start-upů v Praze ovlivnil covid-19 negativně, čtvrtinu naopak pozitivně
Pandemie covidu-19 negativně ovlivnila téměř polovinu start-upů v Praze, které odpověděly v průzkumu zpracovaném Pražským inovačním institutem. Naopak pozitivní dopad měla pro čtvrtinu oslovených začínajících firem. Problémem je pro ně nedostatek kvalifikovaných pracovníků a peněz na rozvoj a expanzi, chtěly by otevřenější městské zakázky. Průzkum zadala samospráva, osloveno v něm loni bylo víc než 350 firem, sdělil ČTK Pražský inovační institut.
Zobrazit celý článek na Patriot.czOdborník na inovace Tomáš Lapáček: Praha nesmí zůstat pozadu
Tomáš Lapáček řídí projekty na podporu výzkumu a inovací v Pražském inovačním institutu (Pii). Buduje inovační značku Prahy s cílem zlepšit spolupráci výzkumu a podniků v hlavním městě. „Praha se musí dostat z pasti globálně exponovaného města,“ říká v rozhovoru pro Pražský deník. Inovace totiž mohou zlepšit situaci v dopravě, životním prostředí i pomoci ušetřit za energie. Hlavní město v nich však zaostává – za Brnem, Ostravou i Libercem.
Zobrazit celý článek na PrazskyDenik.czPriority Prahy do roku 2030: Rozvoj inovačního prostředí, podpora chytrého byznysu a vzdělávání
Praha by se v příštích letech měla zaměřit mimo jiné na podporu inovativního vzdělávání a rozvíjení inovační infrastruktury, aby získala nové zahraniční investice do výzkumu a vývoje a vytvořila nové pracovní příležitosti. Zároveň by měla cílit na další podporu sběru a analýzy městských dat, která by se aktivně používala pro řízení města. Hlavnímu městu také chybí technologický park, kde by se mohli setkávat výzkumníci se studenty, startupy, zástupci byznysu i města.
Zobrazit celý článek na Roklen24.czUčíme Prahu lépe investovat do inovací v byznysu i vzdělávání, říká šéf Pražského inovačního institutu
Pražský inovační institut vznikl před dvěma lety, aby vybudoval inovační strukturu a propojil vzdělávání, veřejný prostor a podnikání v Praze. Podobný aktér na území hlavního města dlouho chyběl. Cíle se postupně daří naplňovat, nezisková organizace ovšem kromě inovací přirozeně řeší i své financování. Projekty jsou z více než 90 procent hrazeny z evropských zdrojů, jen pár procent jde z rozpočtu města. „Já rád s nadsázkou říkám, že žijeme z prány (tradiční indické označení pro životní energii – pozn. red), protože přinášíme relativně vysokou hodnotu, aniž by se Praha podílela na našem financování. To ale není dlouhodobě udržitelné,“ říká Bohumil Kartous, který od července 2020 stojí v čele organizace.
Zobrazit celý článek na E15.czNadané děti podpoří nový dotační program
Nedostatečně rozvinutá péče o talentované a mimořádné děti negativně ovlivňuje rozvoj školství v Praze. Pomoci má nový dotační program, který by měl nadané žáky základních a středních škol podpořit. V tiskové zprávě o tom informoval magistrát hlavního města.
Zobrazit celý článek na PrahaInPražský festival ukáže důležitost kreativního myšlení ve vzdělávání
Festival Světový týden kreativity ve vzdělávání přiblíží principy kreativního vzdělávání a ukáže potřebu kreativního myšlení. Na zájemce z řad žáků, studentů, pedagogů i veřejnosti čekají diskuze i workshopy, které ukážou, jak může kreativní vzdělávání měnit školství. Akce, kterou pořádají uMĚNÍM – Platforma pro kreativní učení a Pražský inovační institut s dalšími organizacemi, se bude konat v hlavním městě od 15. do 21. dubna.
Zobrazit celý článek na Novinky.czFestival v Praze ukáže potřebnost kreativního myšlení ve vzdělávání
Festival Světový týden kreativity ve vzdělávání přiblíží principy kreativního vzdělávání a ukáže potřebnost kreativního myšlení v dnešní době.
Zobrazit celý článek na Seznam zprávy